Saimme vieraaksemme Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkäsen sekä Uudenmaanpiirin toiminnanjohtajan Janne Pesosen.

Viikonloppuumme mahtui monta tapahtumaa ja ruokailua! Lauantaina pelasimme Aurinkogolfin, illastimme vieraidemme kanssa vilkkaan keskustelun lomassa. Sunnuntaina oli vuorossa paikallisyhdistyksen ylimääräinen kokous ja Janne Pesosen poliittinen katsaus tulevia eduskuntavaaleja silmällä pitäen.

Jukka Leskinen, Kai Mykkänen ja Janne Pesonen

Aurinkogolfin järjestelyistä vastasi jälleen Timo Juhala ja hän saikin runsaasti kiitosta onnistuneista järjestelyistä sekä hienosti tilatusta säästä. Tapahtuman suojelija Kai Mykkänen piti lyhyen poliittisen katsauksen sekä toimi palkintojen jakajana. 

Kai Mykkänen kiinnitti katsauksessaan huomiota keskeisiin ajankohtaisiin asioihin; Venäjän öljykuljetukset Suomenlahdella ja Välimerellä jatkuvat ja Putinin sotakassa kasvaa. Kreikkalaiset tankkerit kuljettavat öljyä brittiläisten merivakuuttajien suojassa. Länsimaiden tuki Ukrainalle on välttämätöntä, koska sotaa ei saada loppumaan muutoin kuin Putinin tappioon.

EUn syksyä ja talvea tulevat värittämään haasteet ja mahdolliset riidat energiapulasta sekä yhteisvelasta. Kai näki hyvin positiivisena Ruotsin porvarihallituksen selkeän avauksen uuden ydinvoiman rakentamiseksi. Budjettiin on tulossa 400 miljardin kruunun varaus hanketta varten. Pohjoismaiden energiaomavaraisuus on saavutettavissa järkevillä investoinneilla, joita Suomessakin vielä tarvitaan.

Eduskuntavaalien tiimoilta Kai esitti useita pohdintoja; millä teemoilla tullaan kevään vaaleihin, miten puolueet onnistuvat vaalikeskusteluissa ja minkälaisilla mahdollisilla kokoonpanoilla uusi toimintakykyinen hallitus saataisiin muodostettua. Paras mitä itse voimme tehdä on aktiivinen vaalityö. Kain mietteitä saamme tarkemmin lukea viikon Fuengirola.fi lehdestä.

Sunnuntaina yhdistyksen ylimääräisessä kokouksessa päätimme Kokoomuksen uusien mallisääntöjen hyväksymisestä sekä yhdestä merkittävästä poikkeuksesta mallisääntöihin. Yhdistyksemme kehittämiseen tarkoitettu kannattajamaksu tulee vast’edes kokonaisuudessaan yhdistyksen omaan käyttöön.

Päivän poliittisen katsauksen meille antoi Janne Pesonen. Janne keskittyi syvälliseen analyysiin vaalikäyttäytymisestä ja erityisesti Kokoomuksen Uudenmaan vaalipiirin mahdollisuuksista tulevissa vaaleissa. Piiritoimisto yhdessä alan parhaiden toimijoiden kanssa on kartoittanut laajasti äänestäjien käyttäytymistä eri politiikkateemojen kentässä. Erittäin virkistävä näkökulma politiikan tekemiseen. Tulimme vakuuttuneiksi siitä, että tutkimuksella on mahdollista vaikuttaa vaalimenestykseen!

Janne Pesonen

Aurinkogolfista ja illallistapahtumasta löydät sivuiltamme erilliset jutut.

Jukka Leskinen