Aurinkorannikon kokoomuksen varsinainen kokous pidettiin sunnuntaina 2.4. Ravintola Kukossa varsin jännittävissä tunnelmissa. Olihan kokouksen jälkeen alkamassa samassa paikassa eduskuntavaalien vaalivalvojaiset.

Kokoukseen osallistui 44 yhdistyksen jäsentä ja kokous itsessään meni rutinoituneesti läpi Poku Kivelän toimiessa kokouksen puheenjohtajana ja Matti Kairin toimiessa kokouksen sihteerinä.

Kokouksessa käsiteltiin vuoden 2022 toimintakertomus ja tilinpäätös, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2023 sekä hyväksyttiin vastuuvapaus vuoden 2022 hallituksen jäsenille.

Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti jatkamaan Jukka Leskinen.

Yhdistyksen hallituksessa jatkavat Jarmo Karvinen, Liisa Kuoksa-Jalonen, Heikki Mäkelä, Anniina Pohjola ja Hilkka Vahervuori. Uusina jäseninä Aurinkorannikon Kokoomuksen hallitukseen valittiin, Saara Helimäki, Jari Hämäläinen ja Irina Viitala.

Kokouksen lopussa jaettiin yhdistyksen toiminnassa ansioituneille henkilöille Kokoomuksen myöntämät ansiomerkit.

Kultaisen leijonan sai yhdistyksen varapuheenjohtaja Hilkka Vahervuori, valkoisen leijonan taloudenhoitaja Helena Jokinen, edellinen puheenjohtaja Matti Kairi, Pertti Nenonen ja Seppo Siren, Sinisen leijonan Reima Lehto, Kai Linden, Ilkka Ruopuro, ja Anneli Tanskanen sekä vihreän leijonan Kalevi Hallila, Sirkka-Liisa Kontkanen, Pertti Lahtivuori, Tisto Lehti, puheenjojamme Jukka Leskinen, Mailen Mitts, Taina Piipponen, Arja Pirkkanen, hallituksen jäsen Irmeli Westerdahl ja Stig Westerdahl.

Hyvähenkisen kokouksen jälkeen siirryttiin nauttimaan jännittävän vaali-illan tunnelmista Kukossa.

Kirjoittanut Heikki Mäkelä

Vuosikokous 2023