Olemme iso paikallisyhdistys – Fuengirolan äänestyspaikalla annettiin 10 % kaikista ulkomailla annetuista äänistä. Kiitos osallistumisesta!

Uudenmaan piiriyhdistyksen toiminnanjohtaja Janne Pesonen sai kunnian ilmoittaa, että Aurinkorannikon Kokoomus on suurin paikallisyhdistys maan suurimmassa vaalipiirissä. Itse nostin vielä kehumisen rimaa ja kerroin olevamme Maailman suurin Kokoomus yhdistys Suomen ulkopuolella!

Fuengirolan pieni vaalipaikka sai noin 10% kaikista ulkomailla annetuista noin 42.000 äänestä. Vain Tukholmassa annettiin enemmä ääniä kuin meillä. Mitättömät 73 ääntä enemmän!

Aktiivisuutemme on noteerattu myös puoluejohdossa.

Yhdistyksemme voimavaroista hyvin suuri osuus meni eduskuntavaalien valmisteluun ja toteutamiseen sekä poliittisien vierailuiden järjestämiseen. Eduskuntavaalit aiheuttivat myös allakkaamame pienen viiveen, jonka vuoksi vuosikokous voitiin järjestää vasta huhtikuun 2. päivänä, mikä on poikkeuksellisen myöhään. Siten uusi hallitus lähtee melkein heti järjestäydyttyään kesätauolle.


Varsinaisen (vuosi)kokouksen myötä muuttui myös hallituksen jäsenistö perinteiseen tapaan. Kauan palvelleet ja yhdistystä pitkään tukeneet jäsenet halusivat jättäytyä pois ja uutta innokkuutta on haettu yhdistyksen elinvoiman varmistamiseksi. Olen erityisen kiitollinen vetäytyvien jäsentenHelena Jokisen, Irmeli Westerdahlin sekä Timo Juholan lupauksesta tukea yhdistyksen toimintaa myös jatkossa hallituksen ulkopuolelta tukihenkilöinä.

Uusina jäseninä aloittivat Saara Helimäki, Irina Viitala sekä Jari-Pekka ”Jape” Hämäläinen. Heillä kaikilla on yrittäjätaustaa sekä kotimaisesta että ulkomaisesta liiketoiminnasta. Nämä valinnat tukevatvahvasi yhdistyksemme pyrkimystä lähestyä Aurinkorannikon yritystoimintaa ja yrittäjiä.

Uuden hallituksen suunnitelmista kerromme loppukevään ja kesän mittaan. Syyskauden haasteista täytyy muistaa, että Presidentin vaalit ovat jo tammi-helmikuussa (toinen kierros) ja todennäköisesi Kokoomus järjestää ylimääräisen puoluekokouksen tämän asian tiimoilta. Syyskaudella vietämme myös 25-vuotisjuhlaamme. Voinemme olettaa, että paikallisyhdistyksenhallituksen kesä ja syksy tulevat olemaan kiireisiä.

Kevään aikana pieni ryhmä jäseniämme on ollut kiitettävän aloitteellinen Kokoomuksen syvemmän ajattelun ja poliitikka-avausten kehittämisessä. Tätä keskustelualoitetta tullaan työstämään kesänaikana ja jaetaan jäsenistölle elo-syyskuun vaihteessa laajemman keskustelun virittämiseksi.

Rahaa 0n – Rahaa ei ole! Politiikkaa lyhyesi

Tällä kertaa haluan pitää poliii sen polemiikkini lyhyenä. Kun olemme saaneet vieraiksemme itseäni paremmin valtakunnan poliitikkaa tuntevia ammattilaisia, kuten Elina Valtosen ja Janne Pesosen, niin en todellakaan halua arvailla kuinka Isänmaa tästä eteenpäin menee.

Haluan kuitenkin tapani mukaan siteerata muutamia tekemiäni mielenkiintoisia havaintoja yhteiskunnastamme.

Olen koko puheenjohtajakauteni tuonut esiin Rinteen-Marinin hallituksen käsittämätöntä yli varojen elämisen sietämätöntä keveyttä. Suomalainen talousnobelisi Bengt Holmström totesi äskettäin julkisuudessa samasta aiheesta: ”Numerot ovat vain oire, sairauden nimi on valtioriippuvuus”.

Toinen aihe, josta olen paljon puhunut, on lastemme ja lastenlastemme tulevaisuus.

Hyveistä ja arvoista väitellyt teologian tohtori Antti Kylliäinen tuumaili HS:n Vieraskynässä

”…, että kuinka paljon parempaa suomalaisten elämä voisi olla, jos ottaisimme  asiaksemme kasvattaa lapsemme hyveisiin ja elää ja toimia niiden mukaan itsekin”. Kun on seurannut vaaliväittelyitä ja niissä sormensa heiluttajia, niin tuntuu, että noilla avuillako Suomi on noteerattu maailman onnellisimmaksi kansaksi?

Mitä parhainta kesän odotusta toivottaen,

Fuengirolassa, hallitustunnustelujen alkamispäivänä 14. huhitkuuta 2023 Jukka Leskinen